• 1 Miejski Zespół Szkól nr 3
  "Czerp z innych, ale nie kopiuj ich. Bądź sobą."
 • 2 Miejski Zespół Szkól nr 3
  "Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami."
 • 3 Miejski Zespół Szkól nr 3
  "Wychowanie, jeśli nie jest wzorem i miłością, nie jest wychowaniem."
 • 4 Miejski Zespół Szkól nr 3
  "Podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny."
 • 5 Miejski Zespół Szkól nr 3
  "Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić."
baner

To już 120 lat gorlickiej „Trójki”!

                Urszula Biernacka i Szymon Kozie    Dzień 14 października 2015 r. był wyjątkowy dla społeczności Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 im. św. Jana Kantego w Gorlicach. Nasza szkoła świętowała jubileusz 120 – lecia swojego istnienia. Jej historia jest nierozerwalnie związana z dziejami naszego miasta, w szczególności Glinika Mariampolskiego. Przypomnieli o tym recytatorzy: Julia Konopka oraz Jakub Wójtowicz z kl. I a gim.

Jubileuszowe uroczystości w październikowe popołudnie rozpoczęły się od zwiedzania szkoły, która otworzyła swoje podwoje dla zaproszonych gości, „Trójkowych” absolwentów oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników. Sentymentalna podróż szkolnymi korytarzami, ciepłe powitania po latach koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy czy pokoju nauczycielskiego, zwiedzanie pamiątkowych wystaw były niezwykle wzruszającymi chwilami.

O godzinie 15.00 w kościele p.w. M.B.N.P. w Gorlicach – Gliniku rozpoczęła się uroczysta msza św., podczas której, za wstawiennictwem obecnego patrona MZS Nr 3 w Gorlicach - świętego Jana z Kęt dziękowano za 120- lecie istnienia szkoły, polecając w modlitwie zmarłych założycieli, budowniczych i pracowników szkoły oraz proszono o potrzebne łaski dla obecnych i przyszłych pokoleń szkolnej społeczności.

Kulminacyjnym punktem jubileuszowych uroczystości była część artystyczna, przedstawiająca ponad wiekową historię szkoły. W rolę konferansjerów wcielili się gimnazjaliści klasy II a: Aleksandra Listkiewicz oraz Wojciech Spólnik.

Program artystyczny, opracowany przez nauczycielki MZS 3 w Gorlicach – panie Agnieszkę Siepietowską, Karolinę Maszewską, Małgorzatę Banię i Magdalenę Konopkę, rozpoczął się występem baletnic: Anny Buś, Justyny Buś, Darii Fugiel, Klaudyny Kuźniar, Amelii Miciek, Matyldy Rzeźnik, Julii Stempkowicz, Natalii Śliwy oraz Emilii Szutkowskiej. Po czym głos zabrał dyrektor szkoły, pan Krzysztof Michalik. W swoim wystąpieniu przywołał on treść najstarszego wpisu do szkolnej kroniki z 1894 roku.

Na scenie Gorlickiego Centrum Kultury swoje taneczne, recytatorskie i muzyczne umiejętności zaprezentowali obecni uczniowie gorlickiej „Trójki” oraz jej absolwentka. W role „Trójkowych” uczniów, powracających w pamięci „ Do tych ław malowanych pismem rozmaitem,/ Wyżłobionych cyrklami, kolorowym rytem…” wcielili się najstarsi gimnazjaliści MZS nr 3: Paulina Różycka, Szymon Kozień oraz Jan Ryndak. Mocnym akcentem programu były piosenki wykonywane przez chórzystów z klasy 4a i 5a oraz solistów: Joannę Marszałek, Szymona Kozienia i Urszulę Biernacką.

O staropolską gościnność zadbała para szlachciców, czyli Julia Konopka i Dominik Mrozek z kl. I a gim., która zaprosiła zebranych: władze miasta na czele z panem burmistrzem Gorlic, Rafałem Kuklą; Dyrektora Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu – p. Stanisława Szudka; Kierownika Wydziału Oświat, Kultury i Sportu, pana Aleksandra Augustyna; przedstawicieli gorlickich szkół, przedszkoli oraz lokalnych placówek oświatowych, przyjaciół MZS nr 3 w Gorlicach oraz absolwentów i emerytowanych pracowników glinickiej „Trójki” do krainy dziecięcych i młodzieńczych lat, do przeszłości wyznaczanej dźwiękiem szkolnego dzwonka.

Niespodzianką dla publiczności zgromadzonej w sali teatralnej GCK–u był fluorescencyjny układ choreograficzny w wykonaniu uczniów: Klaudyny Kużniar z kl. 5a oraz gimnazjalistów z II a - Pauliny Palusiewicz, Krystiana Jerzaka, Kacpra Machowskiego, Mikołaja Mońki, Przemysława Przybyłowicza, Rafała Rogozińskiego i Szymona Węgreckiego.

Klamrę zamykającą program artystyczny – nagrodzony owacjami na stojąco - stanowiła „żywa” wizytówka MZS nr 3 w Gorlicach, którą oprócz występujących na scenie stworzyli obecni nauczyciele i pracownicy szkoły. Słowa piosenki „Time to Say Goodbay”, wyśpiewane sercem przez Urszulę Biernacką i Szymona Kozienia nabrały dla naszej społeczności szkolnej szczególnego znaczenia na przestrzeni ostatnich tygodni.

Jubileusz gorlickiej „Trójki” zbiegł się z miejskimi obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji Burmistrz Gorlic, pan Rafał Kukla złożył życzenia nie tylko szkole – jubilatce, ale także wszystkim zgromadzonym pracownikom oświaty. Tradycyjnie wręczył także Nagrody Burmistrza, które otrzymali następujący nauczyciele gorlickich placówek oświatowych: pani Iwona Kamińska z MP Nr 1, pani Teresa Koczera oraz pan Grzegorz Wieścieciński z MZS Nr 1, pani Ewa Janusz i pan Krzysztof Michalik z MZS Nr 3, panie Jadwiga Przybyło oraz Jolanta Romaniuk z MZS Nr 4, pani Dorota Chrząszcz z MZS Nr 5, pan Piotr Tenerowicz z MZS Nr 6.

W prezencie z okazji Swojego święta wszyscy obecni w GCK-u pracownicy oświaty otrzymali muzyczne życzenia w wykonaniu piątoklasistów z MZS nr 3 w Gorlicach. Wierszowane podziękowania za Ich codzienny trud, włożony w kształtowanie serca oraz umysłu młodego pokolenia, wygłosiła najmłodsza recytatorka: Kinga Zagórska, która na scenie zaprezentowała się ze swoim kolegą Antosiem Rzeźnikiem.

Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością tego wyjątkowego dnia, składamy serdeczne podziękowania. Żegnamy się z Państwem, odliczając dni do kolejnego jubileuszu, strofami poezji:

„Wszystko było nie tak dawno, choć minęło wiele lat,

Przeleciała także młodość karuzelą dawnych lat.

Pozostały dziś wspomnienia, które echem niesie wiatr,

A to święto jest nadzieją na powroty w szkolny świat.”

Copyright © 2021. OPENMINT Rights Reserved.